Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Konferencja „20 lat Polski w Unii Europejskiej" już 16 maja

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ
20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ

Władze akademickie Uczelni Techniczno-Handlowej in. Heleny Chodkowskiej mają zaszczyt zaprosić na konferencję „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w kampusie Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej w Warszawie przy ul. Jutrzenki 135.

Konferencja organizowana przez Wydział Zarządzania i Logistyki UTH skierowana jest do studentów i wykładowców Uczelni Techniczno-Handlowej oraz do osób spoza Uczelni, które są zainteresowane problematyką przedmiotową. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do bliższego poznania okoliczności wstąpienia Polski do UE, korzyści wypływających z jej członkostwa oraz współczesnych wyzwań przed nią stojących.

Dzień 1 maja 2004 r. zapisał się szczególnie w historii Polski. Po wielu dziesięcioleciach Polska powróciła na łono państw europejskich, choć tak naprawdę zawsze zarówno geograficznie, jak i mentalnie była ich częścią. Przemiany społeczno-polityczne w 1989 r. wytyczyły wiele strategicznych celów dla Polski, jednym z nich obok członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim było członkostwo we wspólnocie państw europejskich. Znakomita większość polskiego społeczeństwa dostrzegała korzyści dla Polski mogące wynikać z członkostwa w Unii Europejskiej. Możliwości swobodnego przepływu w ramach rynku wewnętrznego UE towarów, osób, usług i kapitału dawały całkowicie nowe perspektywy rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Proces przystąpienia do Unii Europejskiej był długotrwały i skomplikowany, a jednocześnie wymagał głębokich przeobrażeń w wielu obszarach funkcjonowania państwa polskiego.

Konferencja będzie próbą przybliżenia najważniejszych aspektów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w tym szans, wyzwań, ale także i ryzyk związanych z tym procesem. Wydarzenie to będzie także dobrą okazją do zaprezentowania skutków społecznych i gospodarczych członkostwa Polski w Unii Europejskiej z punktu widzenia polityki, biznesu czy z perspektywy młodych Polaków. Poruszone zostaną także przewidywane aspekty dalszego kierunku rozwoju Unii Europejskiej.

Mamy zaszczyt ogłosić, że prelegentami podczas konferencji będą:

  • dr Krzysztof Gawkowski – Wicepremier, Minister cyfryzacji;
  • minister Jan Truszczyński – główny negocjator przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Konferencja została objęta honorowym patronatem ministra ds. Unii Europejskiej Adama Szłapki.

Agenda konferencji

  • Wielkoobszarowe bezpieczeństwo Polski w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej - Wicepremier, Minister Cyfryzacji, dr Krzysztof Gawkowski
  • Retrospekcja procesu wstępowania Polski do Unii Europejskiej - minister Jan Truszczyński
  • Wpływ członkostwa Polski w Unii Europejskiej na rozwój biznesu w Polsce - dr n. farm. Grzegorz Dołęga (przedstawiciel biznesu)
  • Członkostwo Polski w Unii Europejskiej z punktu widzenia pokolenia Z - p. Nicoletta Marra (studentka WZiL UTH)
  • Ku reformie ustroju Unii Europejskiej - koncepcje, szanse i zagrożenia - dr hab. Kazimierz Jóskowiak, prof. UTH

Patronat honorowy

Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać do dnia 6 maja 2024 r., na adres e-mail: wydarzenia.naukowe@uth.edu.pl

KONTAKT:

Wróć